Call or Text Us: (646) 851-0939

Atatürk Okulu – Kuruluş Tarihçemiz

ATATÜRK Okulu 1971 yılında zamanın Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sayın “Ayla Erdamar”ın büyük çaba ve çalışmaları sonucunda Rockefeller Center’deki Konsolosluk binasında Başkonsolos Sayın “Sait Saipoglu”nun himayelerinde, 30 öğrenci ile eğitime başlamıştır.

Ertesi yıl öğrenci sayısının artması üzerinde, Okul Birliği kira ödeyerek tuttuğu “New York Theological Seminary” binasındaki odalara taşınmış, orada öğretime devam etmiştir.

Okul 1974 yılında, “Birleşmiş Milletler Uluslararası Okulu”nun bulunduğu binaya taşınmış, orada dört oda kiralamış ve üç yıl o binada öğretime devam etmiştir.

1977 yılında Türkevi binasının satın alınmasından sonra, gene o yıllarda Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcimiz olan Büyük Elçi Sayın “Ílter Türkmen” ile o zamanın Başkonsolosu Sayın “Sıtkı Coşkun”un büyük yardımlarıyla ATATÜRK Okulu öğretime devam etmek üzere Türkevi Binasına alınmıştır.

Böylece, devletimizin yakın ilgisi ve desteği, ATKB’nin ATATÜRK Okulu’nu ana faaliyet olarak benimsemesi ve şartlar ne olursa olsun okulu devam ettirmekteki azmi, ATATÜRK Okulu Müdür ve Öğretmenlerinin her öğretim yılını bir öncekinden daha başarılı hale getirmek için fedakarca çalışmaları, velilerin yakın ilgisi ve güvenleri, okulumuzu bugünkü başarılı ve verimli durumuna getirmiştir.

Okulumuzun kuruluşundan günümüze kadar, başarılı ve özverili çalışmalar sergileyen, Amerika Türk Kadınlar Birliği değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerimize, okulumuzda görev yapmış çok değerli öğretmen ve Okul Müdirelerimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin New York’taki değerli temsilcilerine, bizleri her zaman destekleyip güçlendiren vefakar velilerimize, 37 yıldır okulumuzdan mezun olup kendileri ile iftihar ettiğimiz pek çok başarılı meslek sahibi Atatürkçü gençlerimize ve Atatürk Okulu sınıflarını büyük bir heyacan ve coşkuyla dolduran sevgili öğrencilerimize sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Nice nice sevgi, barış, dostluk, birlik, beraberlik, sağlık, mutluluk ve başarı dolu yıllar dileğiyle..

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 2 other subscribers

February 2018
M T W T F S S
« Oct    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728