AMERİKA TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ

İLETİŞİM

Amerika Türk Kadinlar Birliği

 

Sermin Özçilingir, Başkan

Phone: 1-646-523-1702

 

E-mail: twlanewyork@gmail.com 

General phone No: 1-646-851-0939

Public School 6 (PS6)

(diğer adıyla Lillie D. Blake School)
45 East 81st Street
New York, NY 10028

©2019 Turkish Women's League of America; Proudly created by MyKetoPal (formerly PortfolioLab)

  • White Facebook Icon

ATKB Üyesi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıdan Üyelik Başvuru formunu indirip doldurduktan sonra  ödemeleriyle birlikte posta kutusu adresimize gönderebilirler.

Ayrıca genelde her Cumartesi günü Yönetim Kurulumuz okulda oluyor. ilgilenenler, bizi telefon ile arayıp randevu alabilir ve bizimle okulda görüşebilirler. 

ATATÜRK OKULU EĞİTİM KADROSU

Tülay Taşkent, Okul Müdiresi 

Tülay Taşkent 19 Haziran 1961 İstanbul doğumlu, evli ve Atatürk Okulu mezunu işletmeci Yıldız Taşkent’in annesi. İlkokulu Vezneciler,orta ve lise eğitimini İstanbul Cibali Kız Lisesinde tamamladı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünden mezun oldu.

 

İstanbul Cibali Kız lisesinde yaptığı stajer öğretmenlik görevinden sonra eğitim amacıyle geldiği New York’ta La Guardia Community College ve Queens College’da eğitimine devam etti. 1983-1984 öğretim yılında Atatürk Okulu’nda öğretmenliğe başladı ve 1985 yılında New York’a yerleşti. 1995 yılından beri Atatürk Okulu müdirelik görevine devam ediyor.

 

Bir Amerikan Bankasında 1987 yılından beri operasyon ve şube müdürlüğü görevinin ardından son 3 yıldır bankanın varlık yönetimi satış müdürü olarak görev alan Tülay Taşkent 2 Mart 2017 yılında TC NY Başkonsolosluğu tarafından "Society of Foreign Consulate" tarafından hazırlanan Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde Türkiye adına çağdaş ve aydın Türk kadının toplumu ve ülkesi için gönülden katkı sağlayan bir özveri örneği olarak onur ödülüne aday gösterilip  başarı ile ödüllendirilmiştir.

Atatürk Okulu'nu ailesi olarak gören Tülay Taşkent Atatürk Okulu'nda görevde bulunmaktan ve öğrencilerin Atatürkçü ilkeler doğrultusunda Türkçe eğitimine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmekten büyük bir onur ve mutluluk duymaktadır.

Neriman Yılmaz

Biyografi geliyor!

Necmiye Kaçaroğlu

Biyografi geliyor!

Sultan Çıkar

Biyografi geliyor!

Ayşeli Turgut

Ayşeli Turgut 1959 yılında Burdur'da doğdu. 1979 yılında Burdur Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Enstitüsü'nden mezun oldu. Konya'nın Çiğil Köyünde stajını tamamladıktan sonra Burdur'a döndü. Burdur'un Merkez Askeriye Köyü'nde öğrencilerinin yarısı Çocuk Esirgeme Kurumu, yarısı köy çocuklarından oluşan Şehit Hazım Bey İlköğretim okulunda 13 yıl görev yaptı.  Öğretmenliği sırasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı değerlendirmeler sonucu aylıkla, Burdur ili valisi tarafından da takdirname ile ödüllendirildi.

 

1998 yılında Amerika'ya yerleşen Ayşeli Turgut 1999 yılında New York Atatürk Okulu'nun öğretim kadrosuna katıldı.  20 yıldır her cumartesi günü New York Atatürk Okulu öğrencileri ile buluşup onlara sınıf öğretmenliği yapıyor. Ayşeli Öğretmen'in çocuklara ve gençlere olan sevgisi, eğitime verdiği önem, onun mesleğinden hiçbir zaman ayrılmamasına sebep olmuştur. Ayşeli Hanım şu anda Sunnyside, Queens, New York'ta yaşamakta.  Evli ve iki yetişkin çocuğu var.

Müge Çilingir

Müge Çilingir 1 Ağustos 1975 İstanbul doğumlu. Makedon göçmeni bir ailenin ikinci çocuğu. Ailesinin önemli bir kısmı Almanya’da yaşıyor. İlk, orta ve lise eğitimini birincilikle İstanbul’da tamamladı. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden başarıyla mezun oldu. Anadoluhisarı Lisesinde ve Kavacık Rüzgarlıbahçe İlköğretimde matematik ve Türkçe öğretmenliği yaptı.

 

2002 yılında eşi ve çocukları ile birlikte New York’a taşındı. 2006 yılından bu yana Atatürk Okulunda 5. Sınıf öğretmenliği görevini büyük başarı ile severek ve isteyerek devam ettirmekte. NY Atatürk Okulu Eğitim Kurumunun Atatürk İlkeleri doğrultusunda çocuklarımıza sağladığı eğitim ve öğretimin içinde yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duymakta. Aynı zamanda hafta içi Long Island okullarında 2009 yılından bu yana Kindergarten Teacher olarak çalışmakta. Mesleğini uzun yıllar mutlu bir şekilde sevgiyle ve başarıyla devam ettirme gayretinde…

Nuran Kaçar

Biyografi geliyor!

Gülizar Karalı

Gülizar Karalı 1974 Giresun Alucra-Yeşilyurt doğumlu olup ilköğrenimini İstanbul Erenköy İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında özel eğitim alanında çalışmış; öğrenme güçlüğü, down sendromlu ve otistik çocuklarla bireysel terapiler yapmıştır. Ayrıca özel bir anaokulunda pedagog olarak aile danışmanlığı hizmeti vermiştir.

 

Gülizar Karalı 2014 yılından beri Atatürk Okulu’nda görev yapmaktadır. Türkçe ile yeni tanışan öğrencilerimize Türkçe’yi hazırlamış olduğu aktivitelerle öğretmektedir. Evli ve bir kız bir erkek iki çocuk annesidir. Kızı da okulumuz mezunlarından olup oğlu halen okulumuz öğrencilerindendir.

Dilek Özhan

Dilek Özhan 22 Aralık 1973'de İstanbul’da doğdu. İlk-orta-lise öğrenimini İstanbul Bakırköy’de tamamladıktan sonra 1995 yılında 4 yıllık Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Entitüsü Sınıf Öğretmenliği bölümünde yaptığı yüksek lisansını "Eğitimde Oyun ve Modellerin Etkisi" adlı teziyle tamamladı. 2 yıl Kültür Kolejinde sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra Avusturya Lisesiler Vakfı’nın kurduğu ALEV okullarında 18 yıl sınıf öğretmenliği, sınıf öğretmenliğinin yanı sıra zümre başkanlığı, okul tanıtım koordinatörlüğü ve son 3 yılda müdür yardımcılığı görevileri yaptı.

 

2017-2018 yılında kızının üniversite eğitimi için NewYork’a geldi. 2017-2018 yılında ATKB Atatürk Okulunda 1B sınıfının sınıf öğretmenliğini yaptı. Halen ATKB Atatürk Okulu'nda çalışmaktadır.

Aynur İşcan

Aynur İşcan 1968 yılında Silistre’de (Bulgaristan) doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bahçelievler-İstanbul’da tamamladı ve 1987 yılında Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. İlk görev yeri Erzurum’dan ailevi nedenlerden dolayı istifa ederek, 1989 yılında New York’a geldi. 1990 yılında Atatürk Okulu ile tanıştı ve mesleğini ülkesinden binlerce kilometre uzakta yapma ayrıcalığını ve zevkini iki çocuğuyla birlikte 2002 yılına kadar bu kurumda tattı. 2000- 2002 yılları arasında Brooklyn College - Sınıf öğretmenliği bölümüne devam ederek alan bilgi ve becerisini geliştirme şansı elde etti. 2002 yılında ailesi ile birlikte Istanbul'a kesin dönüş yaptı. 2017 yılına kadar çok severek icra ettiği öğretmenlik mesleğine Türkiye'de - IBO sertifikalı - özel okullarda çalışarak eğitim alanındaki yenilikleri yakından takip etti.

 

Çocuklarının lisans ve lisans üstü eğitimi için New York'a gelmesi nedeniyle, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında bir parçası olmaktan her zaman gurur ve mutluluk duyduğu New York Atatürk Okulu ailesine eğitimci olarak tekrardan katıldı.

Hilal Açıkel

Hilal Açıkel 11 Kasım 1989'da İstanbul Üsküdar’da dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 2008 yılında lisans eğitimine başlamak üzere Zonguldak Ereğli’ye yerleşti. 2012 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden onur öğrencisi olarak mezun olduktan sonra stajını tamamlamak üzere İstanbul’a geri döndü. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğretmenlik stajını tamamlayan Hilal Açıkel, ardından Özel Kıraç Eğitim Kurumlarında 1. Sınıf öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. 2013-2016 yılları arasında 1. Sınıf olarak aldığı öğrencilerini 3. Sınıfa kadar getirdi.

 

2016 Yılında eğitim alanında master yapmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti. Çok severek icra ettiği öğretmenlik mesleğine 3 yıldır New York Atatürk Okulu'nda devam etmekten büyük bir mutluluk ve onur duyuyor.

Nedim Katgı

Nedim Katgı 15 Haziran 1955 Istanbul/Üsküdar doğumlu. Eğitimini Istanbul Teknik Üniversitesi Türk Müzigi Devlet Konservatuarı'nda tamamladı. 1981-1983 yılları arasında aynı konservatuarda solfej ve armoni derslerinde öğretmenlik yaptı.

Türkiye'de 1975 yılında Altın Ses yarışmasında birincilik ödülü alan Nedim Katgı'nın kendi orkestrası "Otobüs Yolcuları" 1980 yılında yılın orkestrası seçildi. "Otobüs Yolcuları" orkestrasıyla birlikte eşlik ettiği sanatçılardan bazıları Sezen Aksu, Kayahan, Tanju Okan, Neco, Nüket Duru, Secaattin Tanyerli, Selçuk Ural, Gökben, Füsun Önal, Sibel Egemen ve Nil Burak.

Nedim Katgı 1983 yılında yerleştiği Amerika'da müzik hayatına ve öğretmenliğe devam ediyor. Kendi kurmuş olduğu "New York Atatürk Korosu"nu müzik direktörlüğünü yapmakta.

Halil Ibrahim Konal

Halil Ibrahim Konal halk danslarına ortaokul yıllarında başladı. Ankara'da amatör halk dansları derneklerinde dansçı ve eğitmen olarak çalışmalar yaptı.

 

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyelerinde halk dansları eğitmenliği yapan sayın Konal, birçok ulusal ve uluslararası halk dansları yarışmaları ve festivallerinde görev aldı.

Halil Ibrahim Konal 1995 senesinde New York’a yerleşti. 2014 senesinden beri New York Atatürk Okulu'nda Halk dansları eğitmenliği yapmaktadır.

ATKBlogo.png