AMERİKA TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ

İLETİŞİM

Amerika Türk Kadinlar Birliği

 

Sermin Özçilingir, Başkan

Phone: 1-646-523-1702

 

E-mail: twlanewyork@gmail.com 

General phone No: 1-646-851-0939

Public School 6 (PS6)

(diğer adıyla Lillie D. Blake School)
45 East 81st Street
New York, NY 10028

©2019 Turkish Women's League of America; Proudly created by MyKetoPal (formerly PortfolioLab)

  • White Facebook Icon

ATKB Üyesi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıdan Üyelik Başvuru formunu indirip doldurduktan sonra  ödemeleriyle birlikte posta kutusu adresimize gönderebilirler.

Ayrıca genelde her Cumartesi günü Yönetim Kurulumuz okulda oluyor. ilgilenenler, bizi telefon ile arayıp randevu alabilir ve bizimle okulda görüşebilirler. 

HAKKIMIZDA

 

 

 

17 Eylül 1958 yılında New York şehrinde vergiden muaf bir kamu organizasyonu olarak kurulan Amerika Türk Kadınlar Birliği, Amerika'da Türk dili ve kültürünü yaşatmak ve yaymak için kurulmuştur. Organizasyonun kamu yararına yaptığı faaliyetlerden en önemlisi, 1971'de kurulmuş olan New York Atatürk Okulu'nun Amerika'da yaşayan Türk asıllı genç nesiller için ebediyen devamını sağlamaktır. 

Birliğin önemli görevlerinden bir diğeri ise Amerikalı ve Türk kadınlar arasında dostluk ve anlayışın gelişmesine imkan verecek faaliyetlerde bulunmak ve benzeri odaklı diğer kamu kuruluşlarının çalışmalarını desteklemektir.

2009'dan beri büyük başarıyla organizasyonun başkanlığını yapan sayın Sermin Özçilingir'in önderliğindeki Amerikan Türk Kadınlar Birliği, üyeleri ve New York bölgesinde yaşayan Türk camiası yararına çeşitli sosyal ve kültürel toplantılar, konferanslar, seminerler, sanat sergileri, konserler, tiyatro etkinlikleri, kitap imza etkinlikleri ve benzeri diğer programlar organize etmektedir. 

Kurtuluş savaşında tarih yazan kadınlarımız için büyük önder Atatürk, "Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın," diyerek hakkını Türk kadınına en üst düzeyde teslim etmişdir.

Bu bilinçle yorulmaksızın çalışan Amerika Türk Kadınlar Birliği (ATKB), kadının toplumdaki yerinin hakettiği saygın noktaya gelmesi için tüm yetkili kurumlar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışarak üzerine düşen büyük görevleri özveriyle göğüslemektedir.

Amerika Türk Kadınlar Birliği

ATKB Yönetim Kurulu Kadrosu
Sermin Özçilingir, Başkan 

1954 Kayseri doğumlu iş kadını Sermin Özçilingir, 21 yıldır dört çocuğuyla birlikte Amerika'da yaşamakta. Sayın Özçilingir, Amerika'da ekonomik ve sosyal hayata daha başarılı olarak entegre olmalarını kendisine esas görev edinmiş olan ATKB derneğinde özveriyle uzun yıllar hizmet vermekte olup, 2009'dan beri ATKB Dernek Başkanlığı görevini yürütmektedir.

​​1958 kuruluş tarihi itibariyle ABD'de faal Türk Amerikan organizasyonları içerisinde en eskilerinden biri olan dernek aynı zamanda 48 yıldır gururumuz olan New York Atatürk Okulu'nu da bünyesinde barındırmaktadır.

Sayın Sermin Özçilingir'in Dernek Başkanlığı görevi yaptığı dönem zarfında, ATKB, kadınlarımızın sorunları ve çözüm yolları ile ilgili konularda birçok panel ve sempozyumlar düzenleyerek Türkiye ve Amerika'da alanında uzman önemli konukları kadınlarımızla buluşturmuştur.

Fatma AldaşBaşkan Vekili

Emekli Mali Müşavir, Borsacı ve Uluslararası Özel Bankacı olan Fatma Aldaş, AXA Finansal Hizmetler şirketinde mali danışmanlık, Union Bank of Switzerland bankasında mali müşavirlik ve müşteri ilişkileri yöneticisi ve JP Morgan Chase bankasında 2. Başkan Yardımcısı ve müşteri ilişkileri müdürü olarak görev yaptı.

 

Finans sektöründen her anını severek verdiği 35 yıllık hizmetten sonra emekli oldu.

Fatma Aldaş evli ve iki kız çocuğu annesidir ve çok sevdiği iki harika torunu vardır. Küçük kızı New York Atatürk Okulu mezunudur.

Fatma Aldaş, 2006'dan beri ATKB Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır.

Vaside Güler Ünal, Hazinedar

1958 İstanbul doğumlu Vaside Güler Ünal, Cibali kız lisesinin orta bölümünü bitirdikten sonra, Vefa Akşam Lisesi'nden mezun oldu.

 

Anadolu Üniv. Açık Öğretim İşletme Fakültesi'nden mezun olan sayın Ünal, Türk Ticaret Bankası ve Hürriyet gazetesinde çalıştı. Hürriyet gazetesinden senetler, hukuk işleri müdürü olarak emekli oldu.

1994 yılında Caddebostan Lions Kulübü'ne katılan Vaside Güler Ünal, kulübün sekreterlik ve saymanlık görevlerini üstlendi. Kulüp bünyesinde başarıyla hizmet veren sayın Ünal, 2001-2002 döneminde aynı Kulübün başkanlık görevini yaptı.

Vaside Güler Ünal 2015 yılından beri NYPD de SCG olarak çalışmakta.

Vaside Güler Ünal, 2009'dan beri ATKB Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır.

Halide Ekingen-Eser

Halide Ekingen-Eser, Istanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'den mezuniyetinden sonra bir süre Citi Bank’ta çalıştı. Bu dönem içerisinde evlendi.

Amerika serüveni çoğu insanın düşlediği gibi yabancı dil öğrenmek, master yapmak ve yurtdışında çalışmak gibi amaçlarla başlayan Halide Ekingen-Eser, Amerika’da kısa zamanda yüksek derece okulunu bitirdi ve ailesiyle birlikte Amerika'da devamlı kalıcı statüye geçmeyi başardı.

 

Kendisi JFK International Airport’ta çalışmakta.

Halide Ekingen-Eser evli ve iki kız çocuğu annesidir. Kızları New York Atatürk Okulu mezunudurlar.

Halide Ekingen-Eser, 2015 yılından beri ATKB Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır.

Nevin Sarı

Nevin Sarı 1982 yılında Bulgaristan'da doğdu. 1992 yılında ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden Nevin Sarı, o yıllarda New York Atatürk Okulu'na kaydoldu. Kendisi New York Atatürk Okulu 1995 dönemi mezunudur.

Nevin Sarı, Atatürk Okulu deneyiminin Türk-Amerikan gençliğinin geleceğini olumlu olarak etkilediğine ve şekillendirdiğine inanıyor. New York Atatürk Okulu'nda aldığı eğitimden dolayı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri olan bağlılığı nedeniyle, ATKB'ye katıldı.

Nevin Sarı, bankacılık mesleğiyle ilk defa 17 yaşındayken 1999'da Wall Street'in en önde gelen ilk on bankasından birinde çalışmak şansına sahip olarak tanıştı. İktisat alanında BS ve Teoloji dalında alt  lisans diploması olan Nevin Sarı, son 20 yıldır finans dünyasında çeşitli görevlerde bulundu.

Nevin Sarı, 2015 yılından beri ATKB Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır.

Songül Yıldız Gasteiger 

Türkiye'de doğan Songül Yıldız Gasteiger, 10 yaşında ailesiyle birlikte Almanya'ya taşındı. Lise eğitimini Münih'te bitirdikten sonra Diş doktor'u asistanlık diplomasını aldı ve diş doktor'u yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra yüz, çene ve güzellik estetik cerrahı asistanı olarak profesyonel hayatına devam etti.

2001 yılında Almanya'dan Long Island, New York'a taşınan Songül Yıldız Gasteiger, Montessori okulunda assistan  ögretmen olarak çalıştı. Songül Yıldız Gasteiger, 2017 yılında  Montessori  "TEP" öğretmenlik programını tamamladı. 

Songül Yıldız Gasteiger evli ve iki kız çocuğu annesi. Büyük kızı 2016 yılında  Atatürk Okulu'ndan  mezun oldu. Küçük kızı ise Atatürk okulu'nun halen birinci sınıfına devam etmektedir.

Songül Yıldız Gasteiger, 2015 yılından beri ATKB Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır.

Berna Gürdal

1997 yılında Hacettepe Üniv. Beslenme ve Diyetitik fakültesinden diyetisyen olarak mezun olan Berna Gürdal, 1997-1999 yılları arasında Panorama gıda şirketinde kurum diyetisyeni olarak çalıştı. 1998-2005 yılları arasında Uludağ Üniv. Dahiliye bölümünde klinik diyetisyen olarak görev yapan Berna Gürdal, çeşitli kongrelerde sunumlarda bulundu. 2006 yılında yayınlanan Diabetes Mellitus Türkiye kitabında diyabet tedavisi üzerine yazı yazdı.

2005 yılından beri New York’ta yaşamakta olan Berna Gürdal, Stanford Üniv. Child Nutrition and Cooking programı sertifikası aldı. BG Life Style bünyesinde beslenme ve diyet danışmalık hizmetleri vermekte.

Berna Gürdal evli ve iki çocuk annesidir. Oğlu New York Atatürk Okulu mezunudur.

Berna Gürdal, 2017 yılından beri ATKB Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır.

İlknur Hüyük

Antakya’da doğan İlknur Hüyük, 1995 yılında liseden mezun olduktan sonra bir özel sektör şirketinde insan kaynakları müdürü olarak görev yaptı. İlknur Hüyük, 2004 yılından itibaren yaşamını Amerika’da devam ettirmekte.

2016 yılında NYPD'ye SCG olarak katılmak suretiyle çalışma hayatına geri dönen İlknur Hüyük, 2018 yılında AÖF’de Dış Ticaret bölümünde eğitime başladı.

İlknur Hüyük evli ve 3 çocuk annesidir. Oğlu New York Atatürk Okulu mezunudur.

İlknur Hüyük, 2017 yılından beri ATKB Yönetim Kurulu fahri üyesi olarak görev yapmaktadır.

Amerika Türk Kadınlar Birliği, Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyetin değerlerine bağlı, Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen Çağdaş Türk hanımları tarafından yönetilmektedir.

 

Birliğimiz hiçbir  siyasi guruba ve idari kurumlara bağlı değildir.

 

Amerika Türk Kadınlar Birliğimiz tamamen gönüllü çalışan yönetim kurulu arkadaşlarımız tarafından yönetilmektedir.

 

En mukaddes  vazifemiz, himayemizde bulunan Atatürk Okulu'muzun Mustafa Kemal Atatürk'ün  ilke ve devrimlerine bağlı olarak eğitime devam etmesini ve maddi dayanak sağlayarak var olmasını temin etmektir. Tüm gelirimiz hiçbir kuruluş ve idari kurumdan yardım almadan, sadece yaptığımız etkinlikler ve elbirliği ile hazırladığımız yemek satışlarından ve bağışlardan gelmektedir.

 

Atatürk Okulu öğrencilerimiz, mesleğinde başarılı ve tecrübeli Türkiye'den diplomalı değerli çağdaş öğretmenlerimiz tarafından yetiştirilmektedir.

 

Amerika Türk Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu.

ATKBlogo.png